O czym należy pamiętać decydując się na uprawę kukurydzy?

Kukurydza jest bez wątpienia smakołykiem, po który z chęcią sięga wiele osób. Wykorzystuje się ją również jako pokarm dla zwierząt gospodarskich. Jej liczne walory użytkowe, smakowe i zdrowotne sprawiają, że kukurydza jest często uprawiana przez rolników. Aby móc cieszyć się obfitym plonem należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, których warto przestrzegać podczas uprawy tej rośliny.

Kukurydza – jakie są jej wymagania?

W internecie oraz czasopismach o tematyce rolniczej można odszukać bardzo liczne porady dla rolników dotyczące uprawy zbóż czy warzyw. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu jak najlepszych rezultatów uprawy kukurydzy, warto skorzystać z tego rodzaju pomocy. Przede wszystkim warto wiedzieć, jakie są wymagania kukurydzy. Roślina ta preferuje gleby próchnicze oraz przepuszczalne. Zbita, ciężka ziemia może utrudnić proces kiełkowania. Najkorzystniejsze ph gleby powinno osiągać wartości zbliżone do sześciu. Jeżeli gleba, na której zamierzamy posadzić kukurydzę nie posiada wspomnianych wyżej cech, śmiało można zastosować nawóz. Musi być on jednak użyty przynajmniej dwa tygodnie przed siewem. Najlepiej sięgnąć po nawóz z magnezem, gdyż kukurydza bardzo potrzebuje tego składnika w glebie. Należy również mieć na uwadze, że kukurydza przepada za ciepłem. Upalne lato i częste opady deszczu to gwarancja udanych plonów. Czynniki pogodowe niestety nie są jednak zależne od woli rolnika.

O czym pamiętać sadząc kukurydzę?

Każdy rolnik, który chce posadzić kukurydzę i cieszyć się obfitym plonem, musi wysiać ziarno we właściwy sposób. Porady dla rolników, którzy wysiewają kukurydzę powinny obejmować między innymi wskazówki dotyczące tego jak postępować z młodymi sadzonkami. Siew kukurydzy najlepiej rozpocząć w drugiej dekadzie kwietnia. Rośliny posadzone w kwietniu będą odporniejsze niż te posadzone w maju. Warto o tym pamiętać. Ziarno powinno być umieszczane w glebie na głębokości około sześciu centymetrów. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości sadzonek od siebie. Powinna wynosić ona około dwudziestu centymetrów. Warto wziąć pod uwagę fakt, że odmiany wczesne wymagają nieco innego zagęszczenia niż odmiany późne. Jeśli młodych sadzonek będzie za dużo, rolnik powinien przerwać wzrost niektórych z nich, pozostawiając najsilniejsze. Jeżeli zastosujemy się do powyższych porad dla rolników możemy liczyć na obfity plon. Warto jednak dokonywać corocznych obserwacji, które umożliwią nam wprowadzenie zmian, dzięki którym możliwe będzie uzyskanie jeszcze lepszych efektów.